Cremona’da uyanık ameliyat, ameliyat sırasında hasta çalıyor

Leila

Global Mod
Global Mod
Sergio, birkaç gün önce Cremona hastanesinde geçirdiği ameliyatı çok az hatırlıyor: hazırlık, anestezi anı, ağzında oluşan kötü tat. Doktorlar “bıçağın altında”yken ona ismiyle sesleniyor, uyanıyor, sağ gözü düzgün açılmıyor. Ameliyathanede seçtiği fon müziğini tanır ve doktorların yönlendirmesi üzerine iki küçük davulu vurarak akıcı ve kesin hareketlerle ritmi korumaya başlar. bu vesileyle iyileşti. Bu arada cerrahlar onun arkasını tamir ederek büyük bir tümörü insuladan çıkarmak için manevraları tamamlıyorlar. “Beynin, dil, hareket ve yaratıcılık gibi önemli işlevlerin bağlı olduğu çok hassas bir bölgesi. Bu nedenle,” diye açıklıyor 65. karmaşık ‘uyanık cerrahi’ ameliyatında hastanenin Nöroşirürji ekibini yöneten Antonio Fioravanti. Ameliyat sırasında hastanın oyunu klinik açıdan belirleyiciydi.”

39 yaşında, kriyojenik fizikçi ve Barselona’da araştırmacı olan hastanın durumu iyi. Hastane yatağında bacak bacak üstüne atmış halde otururken ne olduğunu anlayamıyor: “Birinin beynime, düşüncelerin, duyguların ve hafızanın bulunduğu yere, kafatasında iyi korunan bir tür kutsal organa dokunduğunu düşünmek şok edici. ” Sergio, “Noel için eve dönmekten ve bana büyük rahatlık sağlayan ailemle birlikte olmaktan çok mutlu olduğunu. Terapi döngülerinin beni beklediğini biliyorum” dedi. Ama bu arada şöyle diyor: “Yataktan hemen çıkabildiğime şaşırdım, normal konuşuyorum, ellerim istediğim gibi hareket ediyor.”

Birkaç yıl öncesine kadar Sergio davul çalıyordu. “Ameliyathanede bu kadar zor bir durumda performans sergilemeyi hiç düşünmezdim, sanki bir rüyada yaşıyormuşum gibi hissettim” diye gülümsüyor. Cerrahlar ondan durmasını istediğinde tekrar sordu: “10 dakika daha oynayabilir miyim?”. Glioma (düşük dereceli) tanısı 10 Kasım’da geldiAni epileptik nöbetlerin ardından Barselona’daki bir hastanede yapılan bazı testlerin ardından. O andan itibaren İspanya’da iki konsültasyon (Sergio’nun 8 yıldır yaşadığı yer) ve İtalya’da bir konsültasyon vardı, ardından Cremona Beyin Cerrahisi ile teletıp ziyareti ve seçim. “Böyle bir operasyonla karşı karşıya kalmak korkutucu ama ben bunu bir beden ihlali olarak yaşamadım tam tersine. Hayatımı emin ellere teslim etmek gibiydi. Korku var ve bu harika, sizi işaretliyor”, diyor Sergio ve ekliyor: “Doktorlara ve bilime körü körüne güvenmeye karar verdim. Benim durumumdaki bir kişiye cesaretinin kırılmamasını, ameliyatla karşı karşıya kalmayacaksanız bundan bahsetmemesini söylerdim.”

Fioravanti şöyle açıklıyor: “Cremona hastanesinde 5 yıldır uygulanan uyanık cerrahi, operasyon sırasında hastayla iletişim kurmanıza ve etkileşimde bulunmanıza olanak tanıyan çok karmaşık bir yöntem. Bu, “ilerlemeyle karşılaştırıldığında gerçek zamanlı olarak bir tür çifte kontrolü garanti ediyor” bu özel durumda çok karmaşık olan operasyonun. Aslında Sergio, genç bir adam olmasının yanı sıra, iki elini de kullanabilen ve iki dil bilen bir insan: her iki işlevi de (dil ve hareket) koruyabilmek bizim hedefimizdi”. Bunu başarmak için, doktor ve hasta arasındaki etkileşime ek olarak, ” ameliyathanede ayrıca floresan (tümör hücrelerini renklendiren bir teknik) ile birlikte çıkarılacak alanı çevrelememize ve yeteneklerini sağlam tutmak için en iyi koşulları yaratmamıza yardımcı olan son derece hassas bir kılavuz olan ‘navigatörü’ de kullandık”, devam ediyor beyaz ceket.

Uyanık cerrahi çok karmaşık bir tekniktir. “Hastayla simbiyotik bir ilişki kuruluyor, her seferinde farklı bir duygu yaşanıyor. Sergio ile konuşurken o cevap veriyor, ellerini hareket ettiriyor, oynuyor, ameliyatın ilerleyişinin farkındaydım, ne hissettiğimi açıklamak zor. O anda hissettim” diyor Fioravanti. Elbette nöropsikolog Sara Subacchi şunu belirtiyor: “Tüm hastalar uyanık cerrahiye aday değildir; belirli bir psikolojik ve bilişsel tutuma ihtiyaç vardır; kaygı, duygu ve stresin iyi kontrol edilmesi gerekir. Ameliyathaneye girmeden önceki günlerde hasta olacakların simülasyonuyla hazırlanıyor: Tutulması gereken duruş, uyanma anı, tabi tutulacağı testler. Sürpriz olmamalı”.

Sergio’nun vakasında şöyle devam ediyor: “Hazırlık aynı zamanda sakin ve konsantre kalmasına yardımcı olan, alışık olduğu bir unsur olan perküsyon kullanımını da içeriyordu. Ameliyat sırasındaki performansı, ellerini hareket ettirme, parmaklarını tutma yeteneğinin değerlendirilmesinde temeldi. ritmi, gücü ve diğer birçok yönü ölçmek için koordineli bir şekilde kullanırız. Nöroanestezi başkanı Elena Grappa, Sergio’nun “aklı başında, çok mantıklı ve sakin bir insan olduğunu kanıtladığını” söylüyor. Bu vakalarda hasta, onu en uygun zamanda uyandırabilme ihtiyacını düşünen özel bir anestezi tekniğiyle uyutulur. maksimum huzur ile doğru an. Uyanma aşaması en hassas olanıdır, parametrelerin sürekli izlenmesini ve zaman yönetimini gerektirir.” Nöroradyoloji direktörü Claudia Ambrosi’nin açıkladığı gibi, ameliyattan önce nöroradyologlar beynin renkli bir haritasını çiziyorlar. Sergio iki özel teste tabi tutuldu: “Hem İtalyanca hem de İngilizce olarak dilin ana alanlarını haritalandıran bir sözel üretim testi gerçekleştirdik. İkinci test, parmakların ince hareketlerinin yürütülmesini içeren motor tipindeydi. , benzer şekilde motor alanının haritası”, diye bitiriyor uzman.