Claudia’nın hikayesi “Alopesi Areata nedeniyle 10 dakikada tüm saçlarımı kaybettim”

Leila

Global Mod
Global Mod
“Alopesi Areata nedeniyle 10 dakikada tüm saçlarımı kaybettim. Henüz 31 yaşındaydım”. Aipaf – İtalyan Alopesi Hastaları ve Dostları Derneği Odv’nin başkanı Claudia Cassia, lafı esirgemiyor ve hastalığın belirtilerini gizlemek için peruk takmaya zorlanan nadir bir hastanın hikayesini anlatırken doğrudan konuya giriyor. Hastanın, patolojiden etkilenen yaklaşık 118 bin İtalyan’ın neyle karşı karşıya olduğunun anlaşılması amacıyla Sağlık Bakanlığı’na sunulan bir girişim olan “Alopesi Areata Günü” sunumu vesilesiyle Sağlık Müsteşarı Gemmato’nun önünde çıkardığı peruk ile.

“Biz hastalar, özellikle genetik ve otoimmün hastalığın başlangıcında saklanıyoruz, çünkü aynada saçımız, kirpiklerimiz veya kaşlarımız olmadan kendimizi tanıyamıyoruz – Adnkronos Selam’ı anlatıyor – yüz ifadelerimiz ve kişiliğimiz değişiyor. Biz Diğer hastalıklardan etkilenen insanlar kadar tedavi görme hakkına sahiptirler.”

Aipaf başkanı için “Burada Sağlık Bakanlığı’nda olmak kesinlikle büyük bir başarı çünkü sonunda birçokları için hala tabu olan bir hastalık olan alopesi Areata’dan bahsediyoruz. Ancak açık olalım, bu sadece estetik bir sorun değil. çok özel bir hastalıktır ve yaşanması korkunçtur. Özellikle küçükleri etkilediğinde. Bu yaz, tüysüz akranlarından enfeksiyon kapma korkusuyla havuz suyundan çıkan bazı çocukların dahil olduğu olaylar yaşandı. Aipaf, uzun süredir bu olaya dahil oldu. Yıllar boyunca, hatta okullarda, alopesi Areata’lı çocukların kabul görmelerine ve her şeyden önce hastalıklarından dolayı kendilerini suçlu hissetmemelerine yardımcı olmak”.

Son olarak hastalığı kontrol altında tutmaya yönelik terapiye gelince: “Bu yıl ilk spesifik tedavi olan Baricitinib’in geldiğini duyurmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Ayrıca bu hastalığa sahip hastaların ilk ulusal kaydı Alopecia Areata Günü’nden doğdu”.