Cihat Arslan: “Pro lisansı kaldırın”

Mustafa

Global Mod
Global Mod
Konyaspor Teknik Yöneticisi İlhan Palut, müsabakaya âlâ başladıklarını ve golü bulduklarını belirterek, “Ardından Malatya 10 kişi kaldı, bunun üzerine bir tane daha gol bulduk. Yani maçın kolaylaşması ismine bütün fırsatlar tahminen bizim ayağımıza kadar geldi lakin futbol fazlaca önemli bir oyun. İkinci yarı beklenilen tempomuzu artırıp tahminen skor manasında oyunu daha da rahatlatmamız gerekirken bir anda üst üste yanılgılar yapmaya başladık. Kusurlarımız süregeldi ve epey problemle maçı bitirdik. Burada kazanmak bedelli, 3 puanı hanemize yazdırdık ancak bu maç bize dersler verdi. Rakip kaç kişi olursa olsun, rakibin ligdeki pozisyonu ne olursa olsun futbol ciddiyet isteyen bir oyun. Şükür ediyorum ki bugünkü bir anlık konsantre kaybımızın bedelini epey ağır ödemedik. Oyuncularımızla natürel ki bunu değerlendireceğiz. Oyuncularımıza bu mantaliteyi yüklemesi gereken de en başta benim. Üç puana sevineceğiz, derslerimizi alacağız. Geri kalan müddette de yolumuza devam edeceğiz” dedi.

CİHAT ARSLAN: FUTBOL İŞÇİLERİNE ASLA SAYGISIZLIK YAPMAM

Yeni Malatyaspor Teknik Yöneticisi Cihat Arslan, kimi vakit susmak lazım olduğunu kaydederek, “aslına bakarsanız konuşunca yanlış anlaşılıyor. Evvelce hocalar çıkardı, futbolcular maç biterdi ’Bugün mağlup olduk, önümüzdeki maçlara bakacağız’ falan filan, ona dönmemizi istiyorlar lakin herbiçimde teknik yönetici koltuğunda oturan insanların da profesörlerin anlayabileceği lisandan değil de biraz halkın lisanından konuşması lazım. Zira biz sonuçta halka hitap ediyoruz. Halkımızın anlayabileceği biçimde en sıradaninden sıradan örneklerle anlaşılmaya çalışıyorum. İşte geçen haftada da Galatasaray maçında söylemiştik. Dünle bugün hengame ederse kaybeden gelecek olur. Ben orada da kendimden örnek verdim. Dedim ki; ’Yeter ki arkan olsun’ öteki mübalağa sanatıydı. 6 kez küme düşüren derken aslında ben kendimi ortaya koydum orada. ’6 kez de düşürsen sen arkan var ise, ulusal grup hocası olabilirsin’ dedim. Futbol işçilerine asla saygısızlık yapmam. Ulusal ekipte 6-7 bin liraya çalışan Ömer hocalar, Tuna hocalar oradaki grubu asla saygısızlık olarak isimlendirilmemesi gerekir. Biz söylersek evvel kendi nefsimize söyleriz ancak yönetenlerle ilgili her vakit sorunum var. Bunu da gizlemiyorum” diye konuştu.

“PRO LİSANSI KALDIRIN”

Perşembe günü altyapıda gidip yaşadıklarını anlatan Arslan, “Altyapıda bir toplantıya girdik. Altyapı çocuklarını nasıl geliştirebiliriz. Zira 3 haftadır çocukları alıyorum, 3 haftadır oynayamıyorlar. Oynayamayan altyapı çocuklarının bu sefer gelişimi duruyor. Bunu nasıl halledebiliriz diye toplandık ve toplantıyı bitirmek zorunda kaldık. Dediler ki, ’hocam acil bir tane lisans kiralamamız lazım.’ Bu Türkiye’ye ilişkin bir tabir. Lisans kiralamamız lazım. Lisans şayet olmazsa altyapımıza 1 trilyon ceza geliyor, 5 tane genç kategori iptali oluyor. Altyapı olarak kiralık lisans aradılar, daha sonra Allah’a şükürler olsun bir tek Türkiye’de olur kiralık lisans bulabildik. 2 bin 500 liraya 1 trilyon cezadan ve 5 kategorinin kapanmasından kurtulduk. Biz bunları söyleyince beşerler da ’Bu bir şeyler söylüyor’ diyor. Ya söyleyeceksin, elinle düzeltemiyorsan dilinle düzelteceksin, dilinle düzeltemiyorsan kalbinle buz edeceksin. Biz teknik yöneticilerse gördüğümüz yanlışları natürel ki söyleyeceğiz. Türkiye’de her şey değişiyor. İşte yöneticiler atanacak, kanunlar değişecek diye, biz maça çıkıyoruz. Bir hocayla fotoğrafa giriyoruz birebir hoca maç sonu fotoğrafa giremiyor. Ben fotoğrafı Emre ile çekiyorum, ötekiyle çekiyorum maçı öteki biri yorumluyor. Bende diyorum ki Saffet abi Allah aşkına birde hocaları dinleyin İtalya’da Maurizio Sarri bankacıyken hoca oldu. Anayasanın eşitlik hususuna istinaden diyorum ki, pro lisansı kaldırın, teknik yöneticilerle kim sözleşme imzalıyorsa bu eczacı bile olsa çıkıp o konuşsun benim üzere. Artık düşünün benim lisansım yok, öbür biri konuşacak burada lakin küfrü yiyen benim, alkışı yiyen benim lakin konuşan öbür biri. Artık Nuri Şahin Türkiye’nin tahminen gelmiş geçmiş 4 lisan bilen Dortmund’ta oynamış, Real Madrid’te oynamış, Emre’de o denli. En donanımlı beşerler lisansı olmadığı için konuşamıyorlar lakin lisanssız çalıştırıyorsun. bu biçimde konuşma hakkı da verin. Biz onları dinlemek istiyoruz. Bunlar Türk futbolu ismine vizyon getiren beşerler. Bunların da önünü açın” tabirlerini kullandı.

“MALATYA TARİHİNİN EN MAKÛS GÜNLERİNİ YAŞIYOR”

Malatya kentinin futbol manasında güç bir devir geçirdiğini belirten Arslan, “Sadece bu yönetimsel sorunlar yok, hakem manasında da sorunlarımız var bizim. Dün Adana Demirspor maçında da yaşandı, bugün burada da yaşandı. İkili standartlı kararlar var. Biz bunları lisana getirdiğimiz vakit ’bu fazlaca konuşuyor’ oluyor. Var olma uğraşı veriyoruz. Artık siz meteorolojiye deseniz ki, ’10 gün daha sonra ben Kayseri’ye gideceğim, hava durumu nedir’ meteorolojiden de diyorlar ki, ’10 gün daha sonra yağmurlu, Erciyes etrafında sis olacak’ Biz de diyoruz ki teknik yönetici olarak, Malatya tarihinin en makûs günlerini yaşıyor, en sıkıntı vakit içinderını yaşıyor. Bende diyorum ki, el birliğiyle gelin de bu çocuklar dağılmadan bu ekibi tutalım. Yılımızı kurtaralım. Futbolu ondan konuşmak istemiyorum. Öteki kusur yaptı, öteki gol attı fakat bizim sıkıntımız şu an alanda değil, bizim problemimiz saha dışı. Bunun da çözülmesini bekliyorum” halinde konuştu.

Öte yandan Arslan, Konyaspor Teknik Yöneticisi İlhan Palut ile ilgili olarak övgü dolu tabirler kullanarak, “Ahmet kardeşimizi, epey kıymetli bir insanı ve futbolcusunu kaybetti ve ligin en üst düzeyinde kalmaya çalışıyor ve başarıyor bunu. İlhan hocayı, grubuna sonsuz teşekkür ediyorum ve tebrik ediyorum” dedi.

Okumaya devam et...