“Bize inan”. Marta'nın BM'ye yaptığı çağrı Down Sendromu Günü videosuna ilham verdi

Leila

Global Mod
Global Mod
“İyimser ve çalışkan bir kızım ve yeni şeyler öğrenmeyi her zaman sevdim. Sevgi ve minnetle hatırladığım öğretmenlerim beni Down sendromlu bir kişi olarak değil Marta olarak görenlerdi.” Şu anda 30 yaşında olan Marta Sodano, New York'taki Birleşmiş Milletler genel merkezinde Coordown derneğini temsil ettiğinde Mart 2019'du. Konuşmasında eğitim deneyimini net ve özenle seçilmiş kelimelerle aktardı ve başkalarının – bilgiyi yaşam için aktarması gereken eğitimcilerin, işverenlerin, arkadaşların ve ailenin – ne olursa olsun her insanın potansiyeline inanmalarının ne kadar önemli olduğunu anlattı. 'kromozomal kimlik kartında' yazıyor. İtalya'da Coordown markalı uluslararası bir kampanya, onun tutkulu hikayesinden ilham aldı.

21 Mart Perşembe Dünya Down Sendromu Günü vesilesiyle bu videoyu başlatan video 'Yapabildiğimi varsayalım' başlığını taşıyor ve 4 gün içinde internette 100 milyondan fazla izlenmeye ulaştı. Amaç: Engelliliğe ilişkin stereotipleri yıkmak ve Down sendromlu kişilerin yaşamlarını ve potansiyellerini tam olarak geliştirmelerini engelleyen önyargılara son vermek. “Psikolojide İngilizce'de 'kendini gerçekleştiren kehanet' yani kendini gerçekleştiren kehanet kavramının olduğunu keşfettim; öğrencinin anlayamadığını düşünen öğretmen buna göre davranır, açıklama yapmaz ve kehaneti yapar. gerçek oldu. Ama benim için kolay ya da zor diye bir kavram yok. Bana anlatılmayan, öğretilmeyen şeyleri düşünürsem bu beni kızdırır.” diye vurguladı Marta, BM'de yaptığı konuşmada.

Ve bugün Adnkronos Salute için derlediği bir ifadede neden bu konuyu konuşmak istediğini şöyle açıklıyor: “Dünyada farklı insanlara karşı çok fazla ayrımcılık olduğunu fark ettim ve bu ayrımcılığa maruz kalanlardan biri de bendim. Kapsayıcı olmamız, kendimize gerekli araçları vermemiz, güvenmemiz ve her şeyden önce bizi kendimize, iyiye çevirebileceğimiz yeteneklere sahip olduğumuza inandırmamız gerektiği gerçeği konusunda insanların zihniyetini daha da genişletmek için biraz ses vermek istedim. kullanmak. “. Marta, annesi Laura ile birlikte Bergamo eyaletinde yaşıyor. Ve sınıftaki hayatının nasıl olduğunu şöyle açıklıyor: “Bazı öğretmenler düşük beklentilerle başladılar. Jimnastik, İngilizce ve hukuk alanındakiler şöyle düşündüler: 'Down sendromlu, neden ona öğretiyorsun? Hangi amaca ihtiyacı var? Anlamıyor' Asla.' Ve bana dersten farklı şeyler yaptırdılar.”

ÇALIŞMA, ÇALIŞMA VE BUNU YAPMA İSTEĞİ – Marta, ihtiyacı olan ve kendisine aktarılmayan şeylerden vazgeçmedi, onu kendisi elde etmeye çalıştı. “Bilgisayar aracılığıyla İngilizce çalışıyorum, kelimelerin etimolojisini, anlamlarını inceliyorum. Kısacası ders çalışmayı seviyorum ve bana öğretselerdi hoşuma giderdi” diyor. Birisi ona inandı. Marta da konuşmasında onları hatırlamak istedi ve örneğin “gelecekteki evim için sağlam bir temel oluşturmasına” yardımcı olan ilkokul destek öğretmenini örnek verdi. Ya da “ben olduğumu ve kendin olmaktan daha güzel bir şey olmadığını anlamasını sağlayan” “kardeş-arkadaşları”. “Çevremdeki dünyayı anlamam gerekiyor, aksi takdirde başkalarıyla nasıl etkileşime girebilir ve topluma nasıl uyum sağlayabilirim?”

Gerçekliğin her zaman istenildiği gibi olmadığını bugün doğruluyor ve belirli rakamların başkalarının hayatlarını nasıl etkileyebilecekleri açısından ne kadar önemli olduğunu vurguluyor. “Lisenin ilk üç yılında bir sosyal bilimler enstitüsünde – diye anımsıyor – ilk hukuk profesörü beni okuttu, o bana öğretti ve ben de oradan bir şeyler öğrendim. Aynı şekilde psikoloji. İki yılda her şey farklıydı çünkü onlar okumadılar. Bana inanma. Bana başka şeyler yaptırdılar. Bana hayvan çizdirdiler.” Annesi Laura, iki yıllık dönemi bitirmek için başka bir okula taşınmanın Marta'nın akademik kariyerine nasıl damgasını vurduğunu anlatıyor. “Eğer bazı öğretmenler mükemmel bir iş çıkarmışlarsa”, hatta üç yıllık sınavlara diğer sınıf arkadaşlarıyla birlikte girmesine izin vermiş olsalardı, “bu diğer okulda birdenbire hiçbir şey yapamaz hale geldi. Bazı dersleri öğretmeniyle birlikte takip etti. Her şeyden çok destek vardı ve aşağı yukarı aynı programdı, diğer konular için hiçbir yolu yoktu. Mesela beden eğitimi öğretmeni kaybedecek vakti olmadığını söyledi. O zamanlar bunu bilmiyordu çünkü Ben bu şeylerden korundum.”

İki yıllık sürenin sonunda final sınavlarının zamanı gelir. Anne Laura, “Ve onun herkesle birlikte sınava girmesini istemediler” diyor. Tabii ki farklı bir sertifikası olurdu. Ama kısacası bana şunu söylediler: Dersin sonunda buraya tek başına geliyor ve gidiyor. sohbet etmek için dolaba gitti. Hayır dedik. Derneğimizle birlikte tartışmak zorunda kaldık, onun böyle bir deneyim yaşamasının mümkün olmadığını söyledik”, bunun gerekçesi de “bunu yapmak istememeleriydi” Onu baskı altına aldık. Kavga ettik ve Marta sınavını yaptı, çok iyi not aldı, çok iyiydi, sınıf arkadaşları onu kutladılar. Sıfır tansiyon. Marta'nın Birleşmiş Milletler'de konuşma yapması istendiğinde tüm bunları konuştuk. Okulda neler olduğunu tam olarak anladım”.

Bugün Marta, staj yaptığı ve kalıcı olarak işe alındığı Bonate'deki bir şirketin deposunda çalışıyor. Aynı zamanda tutkularını da geliştirir. Tıpkı doğa ve hayvanlar için olan gibi. “30 yaşına geldiğimde amcamlar ve bir arkadaşım bana kendi web sitemi verdi ve her pazar bir makale yayınlıyorum çünkü doğayı korumak istiyorum” diye açıklıyor. İşe gelince, “Lojistikte araç taşıma sertifikalarının kontrol edilmesi ve arşivlenmesinden sorumluyum. Şirketim çok misafirperver, dinlendiğimi hissediyorum, bana inanıyorlar, bana bir şeyler öğretiyorlar, özerk olmam konusunda ısrar ediyorlar ama her şeyden önce güvenli Kullanacağım kelime şu: sürdürülebilir.”

KENDİNİ GERÇEKLEŞTİREN KAHRAMANLARI İYİ BİR ANLAMA DÖNÜŞTÜRMEK – Çeşitli derneklerin katkılarıyla oluşturulan uluslararası kampanyayı “Çok ilham verici buluyorum”. Videoda Down sendromlu bir kız çocuğunun etrafı kokteyl içemeyeceğini, boks yapamayacağını, Shakespeare çalışamayacağını veya yalnız yaşayamayacağını düşünen ve seçeneklerini sınırlayan insanlarla çevrili. Ancak filmin yarısında dönüm noktası gelir: Genç kadın kararlılıkla bizi kendini gerçekleştiren kehaneti olumlu anlamda kullanmaya davet eder. Bana inanırsanız, bana güvenirseniz, olumlu bir etki yaratabileceksiniz ve o zaman belki ben de beklenmedik hedeflere bile ulaşabilirim. Down Sendromlu çocukların, gençlerin ve yetişkinlerin nasıl mükemmel piyano çalabileceğini, kayak yapabileceğini, dövme yaptırabileceğini, geniş bir izleyici kitlesi önünde Ted Talk yapabileceğini, Emmy kazanabileceğini, breakdance yapabileceğini, kayabileceğini, eser sahibi olabileceğini gösteren kısa format, üniversiteye git, yalnız yaşa, bir ilişki yaşa ve evlen.

Videonun kahramanıyla karşılaştırıldığında “Benim için tek bir şey daha zor” diyor Marta: “Küçük bir kasabada yaşıyorum, bu bölgede çok fazla insan yok, dışarı çıkacak daha fazla arkadaşımın olmasını isterim akşam. videodaki kızın sahip olduğu fırsatlardan yoksunum, ulaşımda özerkliğim olmadığı için tüm bunları yapamıyorum. sinemaya, müzelere gitmek istiyorum ama işte var ulaşım aracı yok ve annem beni Bergamo ya da Milano'ya götürmek zorunda kalacak. Ne yazık ki otobüse tek başıma binmiyorum çünkü bir grup oğlanın kötü ilgisini çekiyordum. Çok konuşuyorum ve Sosyal ve durakta yanıma yaklaştılar. Evde bunu konuştuğumda korktum.” Gelecek arzusu mu? “Daha çok insan kucaklasa, engellilere hayatlarına faydalı şeyler öğretseler daha iyi olur. Topluma daha fazla dâhil olmamızı isterim. Doğaya, hayvanlara karşı bile daha fazla şefkate, saygıya ihtiyacımız var.”