Bergamo covid soruşturması, Crisanti: “Raporumda gerçekleri yeniden oluşturdum”

Leila

Global Mod
Global Mod
“Bu rapor, gerçekleri yeniden inşa etmeye yönelik bir mantık haritasıdır. İddianame değildir. Olayların nasıl geliştiğine dair gerçeğin bir kısmını İtalyanlara geri verme girişimidir”. Covid salgınından en çok etkilenen alanlardan biri olan “belirli kararların nasıl alındığı ve belirli kararların neden alındığı”. Bergamo soruşturmasının 17 şüpheliyle sonuçlanmasının ardından mikrobiyolog ve Pd senatörü Andrea Crisanti’ye Adnkronos Selamı böyledir. “Öyleyse bir şey herhangi bir şekilde idari veya cezai değeri olan bir unsur teşkil ediyorsa, bunu tespit etmek kesinlikle bana düşmez: Bu hakimlerin görevidir” – Her zaman vermeye çalıştığım bilirkişi raporunda Savcının bana sorduğu sorulara mümkün olan en aseptik ve bilimsel cevap”.

Bilim adamının Bergamo savcılığı için yazdığı maxi danışmanlığın içeriği hakkında basında bazı söylentiler dolaştı. Ancak özellikle ölüler ve kaçırılan kırmızı bölgenin olası etkisi hakkındaki model hakkında konuşan Crisanti, “Bu açık. Açıktır ki, ne kadar erken kapanırsa o kadar çok kurban kurtulur. Sorun şuydu: o an sorumluluk sahibi insanlar o kararı verecek bilgi ve araçlara sahiptiler ve ne yaptıklarının ve risklerin farkındaydılar. bu tamamen farklı bir şey. çünkü açık: ne kadar erken kapatırsan, daha çok hayat kurtarırsın. Ama gücü elinde bulunduran insanlar kapatacak tüm bilgilere sahipler miydi? Risklerin farkında mıydılar? Farkında ya da bilinçsiz hangi sorumlulukları üstlendiler? Peki sorun bu”.

Ancak Crisanti devam ediyor: “Bu – bana değil, yargıçlara ait bir değerlendirme. yargıçlar bana belirli seçimlerin sonuçlarını ölçmenin bir şekilde mümkün olup olmadığını sordular. Ben de bunu yaptım, ne eksik ne fazla”. Bilim insanının düşüncesi de kurbanların ailelerine gidiyor: “Ben, bu insanlara kıyasla, sizi temin ederim ki, savcılığın bana verdiği yetki, gerçeğin yeniden inşasına katkıda bulunmaktı ve 18 ay çalıştım. Bu çalışmanın neredeyse hayatımın her anını emdiği on sekiz ay. Kendimi adama ve mesleki beceriler açısından verebileceğim maksimum şeyi verdiğimi düşünüyorum. Bunu bu ruhla yaptım”.