“Ben ve Beni İyileştiren Canavar Makine Konseri”

Leila

Global Mod
Global Mod
“Avrupa Onkoloji Enstitüsü’nde birkaç kez tedavi gördüm. İlk tedaviden 16 yıl sonra geri döndüğümde her şey değişmişti. Kendimi tarih öncesi bir varlık ile petrol sondaj makinesi karışımı gibi görünen canavarca bir makinenin önünde buldum. .Ben hareketsizken etrafımda dönen bir araba bana baktı gözleri vardı kendi yolunda hareket etti sonra durdu bende felç oldum sonra bana açıkladılar ok verdi profesörler tarafından tekrarlandı ve radyasyon çekiyordu.Birkaç hafta bu varlıkla yaşadım ve bu deneyimin sonunda onu iyi metabolize etmenin yollarından biri klarnet ve orkestra için bir konser yazmaktı. “cyberknife” olarak adlandırılan bu makine”. Nicola Piovani’nin hikayesi.

1999 yılında ‘Hayat güzeldir’ filminin müziğiyle Oscar kazanan besteci, bugün onkolojik hastalık öyküsünü ‘Ieo per le women’ kutlaması için İtalya’nın dört bir yanından Milano’ya gelen binden fazla hastayla paylaştı. Avrupa Onkoloji Enstitüsü tarafından göğüs kanseri geçirmiş veya geçirmekte olan kişilere adanmış bir etkinlik. “Deneyimini” müzik diline dönüştürmek, mümkün olduğu kadar çok şey söyleyebileceğim en zengin yoldur” diye açıkladı. Piovani bunu hastalıkla bile yaptı. “Brüksel festivalinde bu konseri Cyberknife adlı üç hareket halinde sunduk. Bu, benim o deneyime katılma ve bugün bu etkinlikteki duygusal varlığıma müzikle tanık olma yolumdu”.

Piovani’nin bahsettiği Cyberknife, bir tür radyoterapi robotu, genellikle kanser önleyici bir ‘neşter ışını’ olarak tanımlanıyor ve sağlıklı dokuyu olabildiğince korurken neoplazmaları ultra hassas bir şekilde hedefleme yeteneğine sahip. Hassas ve sinsi bölgelerdeki karmaşık tümörler için çok önemli bir kalite. Piovani, teknolojinin zaman içinde nasıl geliştiğini de deneyimiyle vurguladı.

Müzisyen, “Radyoterapi cihazları beni ilk kez tedavi ettiğinde,” dedi müzisyen, bu nesnelerden çok etkilenmiştim. Ama ikinci kez, 16 yıl sonra geri döndüğümde her şey değişmişti. Biliyordum, klasik radyoterapi çemberlerini hatırladım. “Ve yine de” artık öyle değildi. Müziğine ilham veren “canavar makine” ile işte bu vesileyle tanışır.

Piovani’yi onkolojik yolculuğunda takip eden IEO’nun bilimsel direktörü Roberto Orecchia, Cyberknife olayıyla ilgili olarak “ana şirket tarafından Kaliforniya’dan” çağrıldığını ve başlıklı müzik bestesi hakkında bilgi istediğini söyleyerek eğlendiğini söyledi. Siber bıçak. Piovani, konserin “diğer şeylerin yanı sıra, Roma’daki Accademia di Santa Cecilia programlarında önümüzdeki sezonlarda yeniden başlayacağını” açıkladı.

Gazeteci Mario Calabresi sahnede günün kahramanları arasında “Test edilen ilk Oscar ödüllü makine” yorumunu yaptı. “O zaman – Orecchia, Piovani’ye teklif etti – belki kişisel olarak kanıtlamaya gerek kalmadan, protonlar hakkında bir şeyler yazacağız”. Bir sonraki adım, onkolojinin son hudutlarıyla ilgili olarak, “onlar da -” sonucuna vardı – Orecchia – ama sadece değil. Ayrıca, uğraştığınız hedefi görmek için görüntülemeyi teknolojik olarak gelişmiş araçlara giderek daha fazla entegre etme olasılığını düşünüyorum”. Ve giderek daha “daha hızlı ve daha kesin” tedavileri garanti etmek için.

HASTALIĞA BAŞKA GÖZLERDEN BAKMAK – “15 yılı aşkın süredir kadınlarımızla bu günü kutluyoruz. Ve bunca zaman içinde tıp çok değişti, iyileşme şansları değişti, hastaların yaşam kaliteleri değişti. Bu yüzden memeye bakabiliyoruz. kanser ‘ diğer gözlerle”. Ancak değişmeyen şey, kadınların algısıdır: Bu hala çok korkutan bir teşhis ve sanki klinik gerçeklik ile bugünün iyileşme yüzdesi arasında giderek daha fazla genişleyen bir boşluk var. başlangıç tümörleri vakaların %95’ini aşıyor ve kadınların kanser kelimesini okuduklarında hissettikleri nasıl bir duygu? Milano’daki Avrupa Onkoloji Enstitüsü Göğüs Programı direktörü Paolo Veronesi tarafından seçilen görüntü. meme kanseri için günümüz teknolojisinin durumunu tanımlar.

“Belki de teşhis, %100 iyileşmesi beklenen invaziv olmayan küçük bir tümör olsa bile – diye açıklıyor – bu kelime yine de hayatı alt üst ediyor, uykuları kaçırıyor. Ve kadınların güvenliklerini, kesinliklerlerini geri kazanmaları genellikle yıllar alıyor. . Bu yüzden bugün, podcast gibi daha yeni bir araç kullanarak bu tiyatronun seyircisini terk etmek ve “tüm ücretsiz ses platformlarında dinlenebilecek parçalarla” kadınlara ulaşabilmek için “bunun ne olduğunu anlayabilmeleri için” kullanmak istiyoruz. haberler, tedavi gören, iyileşen ve geleceğe güven duyan diğer kadınların deneyimlerini duymak”.

Kadınlar için Ieo’nun 2023 baskısının teması ‘Başka gözlerle’. Meme kanserine birkaç nedenden dolayı bu şekilde bakılabilir: metastazlara karşı da etkili tedaviler, sürekli artan iyileşme oranları, kanser riskini de belirleyen testler, annelik dahil yaşam planlarına saygı duyan tedaviler uzmanları bir günde listeler. Angela Finocchiaro, Nicola Piovani ve Mario Calabresi’nin özel konuk olduğu gece. “Her şeyden önce yeni tedaviler var,” diyor Veronesi. “Akıllı ilaçlar” nihayet hastalara ulaştı, genomun şifresini çözmenin çocukları, en gelişmiş formlar için bile. Konjuge antikorları veya immünoterapiyi düşünüyorum.” Dahası, diye devam ediyor Veronesi, “Önleme o kadar gelişti ki, bugün hastalanma riski daha yüksek olan insanları daha da iyi tanımlayabiliyoruz. Birkaç yıl öncesine kadar, hastalığın gelişimine zemin hazırlayan 5 veya 6 gen biliyorduk. ; bugün en azından iki katını biliyoruz ve taşıyıcıları keşfedersek özel sürveyans programlarını etkinleştirebiliriz. doğurganlığı mümkün olduğunca koru “, kadınların ayrıca cinselliklerine ve genel olarak fiziksel ve zihinsel sağlıklarına, gereksiz unsurlar olarak görmeden bakmalarını sağlamak. Kadınların, doktorların ve toplumun bakış açısını olumlu yönde değiştirmek, şimdiden kansere karşı bir zafer olur” dedi.

FINOCCHIARO VE MEME KANSERİ: “ONU KALPTEN SÖKMEK ÖNEMLİ” – “2010 yılında meme kanseri ameliyatı oldum. Önlemeye özellikle dikkat ettim, her yıl kontrollerim vardı. Benim için hemen ameliyat olma fırsatına sahip olmak daha iyiydi çünkü kaygımın kaynamasına izin veremem. Yılbaşından hemen önceydi, birkaç gün içinde ameliyathaneye girdim. Biri müdahale ettiği an işler biter, biri harekete geçer, traktör gibi giderim, çözmem gerekir. Ancak sonrası daha ince, çünkü” tümör “vücudumuzun önemli, çok önemli bir bölümünü etkiliyor. Ve sonra kendini kabul etmede daha incelikli hale gelir. Birbirimize bakıp bir şekilde engelli olduğumuzu düşünme gerçeğini bir yere saklamayacak şekilde başa çıkmalıyız. Zayıflık, ısrar ediyorum, daha doğrusu zihnimizde, kalbimizde incelikle kalan bir şey”. “Kanseri kadınların zihninden çıkarmak, bedenlerinden çıkarmaktan daha zordur”.

Kadınlar için IEO gününün aralarında bugünü düşünün. Finocchiaro, seyirciler arasında bulunan hastalarla birlikte Adnkronos Salute’ye, “Veronesi’nin bu düşüncesini, aklımda çok yankılanan bu cümleyi paylaşmak istedim” diye açıklıyor. 2010’da hikayesine geri dönüyor, “Doktorlar ultrasonla bir şey fark ettiler, bunun yerine bu durumda mamografi okumadı. Bu nedenle deneyimlerime göre bunlar çok önemli testler, özellikle invaziv değiller ve ben örneğin, mamografi çektirecek yaşta olmadığımda her yıl ultrasona giriyordum.” “Bir alarm zili” çalmak faydalı oldu. Ve “bu alarm zili çaldığında müdahale ettim” diye devam ediyor Finocchiaro – Bir şekilde tümöre çok erken yakalandım. “Ameliyattan sonra ‘yedi kilise’yi dolaşmaya başladım, çünkü farklı değerlendirmeler vardı, çok küçük bir tümördü ve hangi tedavileri yapacağımı anlama meselesiydi. Sonunda radyoterapi oldum ve ilaçları aldım. , tam protokol. Belki bugün zaten farklı olurdu, sanırım bazı tedaviler çoktan değişti”, diye düşünüyor.

Finocchiaro 55 yaşındayken ailesi ona yakındı. “O dönemi hemen kocam Daniele ve iki çocuğumla paylaştım. Nasıl tepki verdiler? Bunu görmezden geldiler, çünkü görünüşe göre her zaman özellikle çok aktif olduğum bir şey var. Yani – pişirilip yeniliyorum – ben Eve döndüğümüzde Noel’i ve dönemi kutladık. Hayatını normal bir şekilde sürdürmeye devam eden bir insanla karşılaştılar.” O anlarda tiyatronun kendisine yardım ettiğini söylüyor. “Şimdi bazı şeyleri unutuyorum, ancak o zamanlar tiyatro performansları da yaptım ve bu çok şey ifade ediyor. Takıntılı olduğum için zihnimi başka şeylerle meşgul etmiş olmam kesinlikle bana çok yardımcı oldu”. “Yoksa bu düşüncede olurdum. Neyse ki günlük hayatımla terapileri bağdaştırmayı başardım”.

Kendini kabul etmek, tümörü zihinden ve kalpten ‘tahliye etmek’. Finocchiaro, “İşte herkesin bir çıkış yolu bulması gerekiyor, çünkü harika olan şey, bu tür bir tümörün %90 veya daha fazla oranda çözülebilmesi,” diyor Finocchiaro. Davet, korkudan felç olmamaktır. “Geçenlerde bir arkadaşımdan dayanamayan bir felaket haberi aldım. Müdahale etmek istemedi, korku onu bunalttı. Böyle olmamalı” diyerek bizi ilacın sunduğu olanaklara güvenmeye davet ediyor. . Her zaman sorular olsa bile. “İlgimi çeken şey neden. Neden bu kadar çok – aktris sorar – yaş neden azaldı, neden biz, memede, neden? Gerçekten bilmek isterim”.