Basketbolda yabancı sonucuna Fenerbahçe ve Çukurova’dan tam takviye

Mustafa

Global Mod
Global Mod
Ligimizin iki argümanlı takımı olan Fenerbahçe Safiport ve Çukurova’nın kaptanları, Türkiye Kupası finalindilk evvel bu mevzuda bir açıklama yaptı.

‘Geç bile kalındı’

Türkiye Kupası’nı müzesine götüren Çukurova Basket’in kaptanı Esra Ural Topuz, bu sonucun fazlaca olumlu olduğunu tabir ederek, “Gelecek yıldan itibaren 3 yabancı oynayacak Türkiye Ligi’nde ve bence bu Türk oyuncular için epey güzel ancak geç kalınmış bir karar. Bizim ulusal ekibimiz 2 Olimpiyat görmüş, Dünya Şampiyonası oynamış, Avrupa’da madalyalar kazanmış bir Ulusal Takım’dı ve bizdilk evvelki ablalarımız daima kadrolarında oynayarak bunları başardı.

Biz yabancı kuralı niçiniyle daha az mühlet ve sorumluluk alabiliyoruz. Bu da hakikaten performansı aşağıya çekiyor. Gelecek yıldan itibaren ulusal ekiplerimizin da hak ettiği yerlere geleceğini düşünüyorum. Ben de iki Türk’ün alanda olacağı tertibi heyecanla bekliyorum” dedi.

‘Bocalama olacaktır’

Yeni kuralla birlikte grupların Avrupa’da başarılı olmasının zorlaşacağı eleştirisini de yorumlayan başarılı oyuncu, “Türk oyuncular epeyce fazla oynamadığı için kesinlikle bir bocalama periyodu olacaktır. Bu bir gerçek. Lakin ben bütün basketbolcu arkadaşlarıma güveniyorum. Biz Türk bayanı olarak kendimize güveniyoruz ve neleri başaracağımızı biliyoruz. Bu sonucu alarak büyüklerimiz bize bir fırsat tanımış oldu, biz de onları mahcup etmemek ve Türk hanımının gücünü göstermek için sonuna kadar uğraş edeceğiz. Geçen yılın Eurocup şampiyonu Valencia kendi oyuncularıyla şampiyon oldu, yabancılarıyla değil. Biz oynadıkça, deneyimimizi artırdıkça, alanda kalmaya alıştıkça daha büyük yerlere gruplarımızı taşıyabiliriz” diye konuştu.

‘Kupa Mersin’e gelecek’

Son olarak Eurocup Final Four’u hakkında da görüşlerini açıklayan Esra, “Öncelikle bize her türlü imkanı sağlayan kulüp liderimiz Serdar Çevirgene epeyce fazlaca teşekkür ediyorum. Bir atletin basketbola konsantre olması için her şeyi yapıyor. kimi vakit bu da mı oldu diyorum. Biz daha talep etmeden her şey hazırlanmış oluyor. İnşallah onun emeklerinin karşılığını kupayla vermek istiyoruz. Onun için de epeyce istiyorum kazanmayı. Alışılmış ki maçlar alanda kazanılıyor, alana çıkmadan bir şey söylemek mümkün değil lakin biz takımımızın, gücümüzün farkındayız. İnşallah kupayı Mersin’e getireceğiz” diyerek kelamlarını noktaladı.

‘Avrupa’da vakit kalmıyordu’

Fenerbahçe Safiport kaptanı Tuğçe Canıtez de, Esra’ya katıldığını tabir ederek, “Bence de bu kural epeyce uygun oldu. Hem Türk oyuncuların kıymetini ortaya çıkaracak birebir vakitte Esra’nın da dediği üzere ulusal grupta bizi fazlaca daha üstlere götürebilecek bir kural. Baktığınızda milletlerarası arenada hayli değerli işler yapan bir takımdan daha sonra Ulusal Takım’da beklediğimiz performansı sergileyemediğimiz vakit içinder oluyor. Bu yüzden Esra’nın söylemiş olduğine katılıyorum; ben de geç bile alınmış bir karar diyorum. Daha evvel bu nizama geçilse, tahminen o turnuvaları daha âlâ geçirebilirdik. Bizim için hayli hoş olacağını düşünüyorum ve tüm kulüplerin de bunu desteklemesini istiyoruz. Türkiye için ne kadar uygun olacağını herkes nazarancektir.
Baktığınız vakit o kadar epeyce yabancı geliyor ki Türk oyuncuya Avrupa’da vakit kalmıyor. Biz de orada oynamaya başladığımızda ekibi düşürmek yerine Türk oyuncuların yükselecek performansıyla bir arada bir problem yaşanmayacağını ve ulusal grubu üste çekeceğimizi düşünüyorum” biçiminde konuştu.

‘Türk takımı kıymet kazandı’

Türk oyuncuların verilen nazaranvleri muvaffakiyetle yerine getirdiğini vurgulayan Tuğçe, “Sonuçta bir Türkiye Kupası oynandı. Ligde de Türk oyuncular ister istemez müddet alıyor. pek da düzgün performanslar sergileyen arkadaşlarımız oldu. Lakin bu oyuncuların sayısını artırmak ve daha epeyce sorumluluk alıp, bunu Avrupa’ya da taşımak için bu biçimde bir düzenlemeye muhtaçlığımız vardı. Türk rotasyonunun düzgün olması kulüpler için her vakit büyük avantaj olmuştur, Türk oyuncularından katkı alan kulüplerin amaca ulaşması daha kolaylaşır. Bundan daha sonra Türk takımının düzgün olması ekipler için daha büyük avantaj olacak. Bu da Türk oyuncuların hazır tutulmasını sağlayacak” sözlerini kullandı.

‘Bu sene olacak’

Fenerbahçe Safiport’un İstanbul’da konut sahipliği yapacağı Euroleague Final Four’u hakkında da görüşlerini aktaran başarılı isim, şu sözleri kullandı: yıllardır hayalimiz bu kupayı kaldırmak. Çok yaklaştığımız yıllar oldu ancak bir türlü sonunu getirememiştik. Bu sene bunu başaracağımıza inanıyorum. Konut sahibi olacağımız bir tertip. Hoş olacağını düşünüyorum. İnşallah o kupayı müzemize taşıyacağız. Bunu sahiden topluluk olarak hayli istiyoruz ve bizi her vakit destekleyen taraftarımızı da bir borcumuz olduğunu düşünüyoruz.

Okumaya devam et...