“Asemptomatik kişilere hayır ve kendin yap sürüntüleri geçerli değil”

Leila

Global Mod
Global Mod
Kovid pozitiflerinin izolasyonunun sona ermesi, İtalyanların tamamen işe dönmesi ve enfeksiyonlardaki artışla aynı zamana denk gelen aile hekimleri, hastaların hastalık talepleri ile boğuşuyor. Hangi testleri yaparlarsa yapsınlar işten ayrılamayan asemptomatik kişiler; ile ortaya çıkan semptomatik
kendi kendine test, resmi değildir ve bu nedenle aile doktoru için geçerli değildir
ve check-up durumunda INPS doktorlarıyla ortaya çıkabilecek sorunlar. Tatil sonrası toparlanmanın olduğu bu günlerde pratisyen hekimler için ortaya çıkmaya başlayan senaryoyu açıklamak gerekirse, Silvestro Scotti, Pratisyen Hekimler Federasyonu Fimmg’in ulusal sekreteri, Adnkronos Salute’den duydum. Scotti’ye “aile doktorlarını hastalarına onay sürüntüleri uygulama konumuna geri döndürmenin” doğru olup olmadığını sormaya iten senaryolar.

“Aile doktorları – diye açıklıyor Scotti – farklı durumlarla yüzleşmek zorunda kalacaklar: Sertifikalı bir sürüntü veya ‘kendin yap’ testi olan asemptomatik hastaların, orada asemptomatik kişiler için artık gerekli olmadığından hastalık sertifikasına sahip olamayacakları durum Fimmg lideri, “izolasyon söz konusu değil ve doktorun değerlendirme için bir dayanağı yok, hatta kendi kendine örnek alınması durumunda daha da kötüsü. Bu nedenle işe gitmeleri gerekiyor. Bu noktada ne olacak? Öngörülebilir” diyor Fimmg lideri. Semptomları objektif olarak değerlendirmenin zorluğu nedeniyle herkesin semptomatik olduğunu iddia etmesi riski vardır”.

“Başka bir hikaye Sertifikalı test ile semptomatik bir hastayı teslim alırsam: bu durumda herhangi bir sorun olmayacaktırÇünkü tanıda sertifikalı bir Kovid pozitifliği tanımlanabiliyor ve doktor, semptomların gelişimini artık ilk negatif örnekte (daha önce olduğu gibi) değil, semptomların ortadan kalkmasına göre standartlaştırılan bir süre boyunca değerlendirecek.”

“Bununla birlikte, hasta semptomatikse ancak ‘yalnızca’ kendi kendine teşhis çubuğuna sahipse,
doktor yalnızca spesifik olmayan bir teşhis koyabilecektir – olası viral yapıya sahip bir tür solunum sendromu olduğunu açıklıyor ve muhtemelen “Covid şüphesi” ifadesini ekliyor veya hastayı resmi bir teste davet edin Kovid kesinliğini gösteren bir sertifika istiyorsanız. Ancak Scotti, sertifikalı swabın yokluğunda ifade edilen teşhis kesinliğinin eksikliğinin, INPS vergi doktorları kategorisini, bir kontrol ziyareti durumunda kendilerini bulaşma riskiyle karşı karşıya bulma tehlikesiyle karşı karşıya bıraktığına dikkat çekiyor. Ve izolasyona ilişkin yeni hükümler ışığında bugüne kadar INPS’den aile hekimlerinin sertifikalandırma prosedürlerine veya maliye doktorlarının muayenelerine ilişkin herhangi bir gösterge bulunmamaktadır”.

Tüm bunlarla karşı karşıya kalan Scotti, şu soruyu sorarak sözlerini bitiriyor: “Grip mevsimi de göz önüne alındığında, genel pratisyenleri hastalarına doğrulayıcı sürüntü örnekleri uygulama konumuna geri döndürmek daha iyi olmaz mı?” diye devam ediyor. bunları bize kim sağlıyor “Sağlık şirketi mi? INPS veya biz onları satın alıyoruz. Peki bunların parasını kim ödüyor: vatandaş mı?” diye bitiriyor.

Ve “birçok asemptomatik kişinin Kovid ile ofise, okula, kalabalık yerlere, ulaşım araçlarıyla gitmesi” riskiyle, Walter Ricciardi, Roma Katolik Üniversitesi Hijyen Profesörü Hiç şüphesi yok: Kovid enfeksiyonlarının “yeniden canlanacağı kesin”. “Ya Kovid’le mücadelenin halk sağlığı önlemleri yoluyla bunu öngörmek anlamına geldiğini anlıyoruz ya da şu açık: Şu anda dünyanın diğer yerlerinde olduğu gibi yeni salgın dalgaları da olacak”sonucuna varıyor.

Aynı doğrultuda Milano’daki Sacco hastanesinin Bulaşıcı Hastalıklar eski müdürü Massimo Galli: “
enfeksiyonlarda daha fazla artış görülmesi sadece bir risk değil aynı zamanda bir kesinliktir, çünkü eğer biri üretken bir Kovid’e yakalanırsa, enfeksiyonu kendisini içinde bulduğu sosyal bağlamlarda, özellikle de birkaç dakika değil tüm gün kaldığı çalışma ortamı gibi bir ortamda bulaştırabilir. Bunu söyledikten sonra, diye ekliyor Galli, bir dizi faktörden dolayı, benim gibi ihtiyatı savunan biri bile, önümüzdeki senaryoya yönelik bir terör ve felaket vizyonuna sahip değil: enfeksiyonlarda bir artış olacak ama ben düşünmüyorum. Ciddi hastalık ve ölümlerde çok ciddi bir artış olmayacağını düşünüyorum ve umuyorum.”

Ancak bulaşıcı hastalıklar uzmanı şu sonuca varıyor:

Yaşlı ve zayıf kişilere aşı tavsiyesi, çünkü “okulların yeniden açılmasıyla birlikte, büyük salgın rezervuarının ve ana vektörlerin çocuklar, dolayısıyla torunlar olduğu bilerek onların korunması gerekiyor”.