“Arda Güler harika bir yetenek lakin unutmayalım ki…”

Mustafa

Global Mod
Global Mod
Futbol Kurulu’nda Uğur Meleke, Güntekin Onay ve Mehmet Arslan, dört büyüklerin son durumunu kıymetlendirdi.

İşte haftanın 6 sorusu ve karşılıkları…

“BU Misyonları GEREĞİNDEN ÇOK SÜRATLİ ALDILAR LiGiN KALAN 9 HAFTASI iÇiN ENDiŞELiYiM”

1) Süper Lig’de yaşanan büyük hakem ihtilali daha sonrası derbiyi Atilla Karaoğlan, Alan ya-Fenerbahçe’yi de Volkan Bayarslan yönetti. Siz yeni hakem kümesinin ligin kalan 9 haftasını hasarsız atlatabileceğine inanıyor musunuz? Sizce nasıldı bu haftaki performans?

UĞUR MELEKE: ALTAY VE KOL, ŞAŞKINDI

Bu hakemlerin de rastgele bir günahı yok zatenız… Olağanda meslekleri fazlaca daha farklı ve ortalama maçlarla ilerlemesi gerekirken bir anda kendilerini bu biçimde bir düzensizliğin ortasında buldular. Ben bu hafta şimdi tüm maçları izledim. örneğin Adana Demir-Sivas maçında Çağdaş Altay’ın şaşkınlığı başroldeydi. Kayseri-Konya’yı yöneten Yasin Kol’da da gördüm o şaşkınlığı. Gereğinden fazlaca süratli aldılar bu misyonları. Ben kaygılıyım ligin kalan 9 haftasıyla ilgili.

GÜNTEKİN ONAY: PROBLEMLER YAŞANABİLİR

Çok bariz yanlışlar görmedik. Tartışmalı durumlar oldu lakin hakemler gördüğünü çalmaya çalıştı. Adana Demirspor-Sivasspor maçını ise ne yazık ki Çağdaş Altay değil de VAR hakemi Halil Umut Meler yönetti. Kalan kritik haftalarda nitelik ve nicelik olarak meselelerin yaşanması kaçınılmaz gözüküyor

MEHMET ARSLAN: KiMSEYi KEYİFLİ EDEMEZLER

hiç bir hakem idaresi Türkiye’de liderleri, taraftarları ve hatta kelamda gazetecileri memnun etmez. Zira herkes kusursuz bir idare ve kusur yapılıyorsa da kendi lehine kusur yapılmasını istiyor. Hakem topluluğunda yaşanan aksilikleri bir yana bırakarak söylüyorum bunları. Küme düşme uğraşı de dahil, ben ligin bu hakemlerle sağlıklı bir halde bitirileceğini düşünüyorum. Natürel ki bu biraz da benim yaklaşımımla ilgili. Dedim ya her maçı hakem kararları üzerinden okumaya meraklı, özeleştiri yoksu nu kitleye bunu anlatmak sıkıntı.

“iSMAiL KARTAL’IN ZiRCiRLERi KIRMASI BiLE FENERBAHÇE’NiN yeterli FUTBOL OYNAMASI iÇiN YETTi”

2) Fenerbahçe, Alanya deplasmanında ikinci yarının başında zorlanmasına karşın son kısımdaki üstün oyunuyla 3 puan kazandı. Son 5 maçta 13 puan toplayan sarı lacivertli kadronun çizgisini nasıl buluyorsunuz? İsmail Kartal sınıfı geçti mi?

UĞUR MELEKE: PEREiRA SiSTEMi UYMADI

Burada haftalarca Fenerbahçe’nin nitelikli bir takımının olduğunu, bu futbolcularla daha uygun bir oyun oynanabileceğini tabir etmeye çalıştık. Gerçekten bu oyuncularla Emre Belözoğlu daha âlâ bir futbol oynatmıştı. daha sonra Vitor Pereira geldi, apayrı bir stratejisi vardı ve uymadı bu takıma. İsmail Kartal’ın bir Jürgen Klopp ya da Pep Guardiola olmadığı ortada. Ancak grubun zincirlerini çözmesi bile yetti uygun futbol için.

MEHMET ARSLAN: EN düzgün TAKIM

Bakın açık söylüyorum; Türkiye’nin en uygun takımına sahip ekip Fenerbahçe. Sorun teknik adam sorunu da değil. O denli yansıtıldı ve Vitor Pereira gönderildi. halbuki sorun 38 maçlık bir sureci gerçek yönetebilmekti. Fenerbahçe idaresi bunu başaramadı. Grubu ve teknik adamı müdafaa ismine alınan her berbat sonuca ve krize yeni krizler ekledi. Fenerbahçe’nin temel düşüncesi performans ve teknik adam değil, yönetilememe problemiydi. Umarım farklı bir anlayışla yeni döneme başlarlar. Birinci adımı da Sayın Ali Koç’un daha kısa tuttuğu, kısa ve daha net iletiler verdiği basın toplantıları olur.

GÜNTEKiN ONAY: iŞLERi YOLUNA KOYDU

İsmail Kartal 2 şeyi epeyce güzel yaptı. Birincisi, bir 11 oturttu ve arayışları sonlandırdı. İkincisi ise daha dinamik ve tempolu oyuncuları tercih ederek gayret gücünü arttırdı. İsmail Hoca zorluklarla başlasa da şu an işleri yoluna koymuş görünüyor.

“GALATASARAY iÇiN TAHLİL TORRENT’iN AHENK PROBLEMİNİ AŞMASINA BAĞLIYDI”

3) Galatasaray, birinci 45’ini epey güzel oynadığı derbi maçta galip gelmeyi başardı. Çok eleştirilen Torrent’in Barcelona ve Beşiktaş dönemeçlerinden sağlam çıkmasını neye bağlıyorsunuz?

MEHMET ARSLAN: YANILGI YAPMASI Olağandı

Geldiği günden bu yana hak kında olumlu tek bir kelam bile edilmedi. Yepisyeni bir ülkeye ve hiç tanımadığı bir ekibe geldi. Yanılgı yapması da olağandı, olumsuz sonuç alması da. Ekibi tanımaya, ülkeye ahenk sağlamaya çalıştıkça verimliliği de arttı. Tahlil Torrent’in o ahenk meselesini aşmasına, kadrosu ve oyuncuları daha yakından tanımasına bağlıydı. Yalnızca düzgün sonuç almaya başlamadı Galatasaray, kişisel olarak da oyuncular gelişme sağlamaya başladı. Kerem Aktürkoğlu daha da harika, Boye, Nelsson, Muhammed üzere oyuncular da âlâ oynamaya başladı. İleride taraftarların Torrent’e bir özür borcu olacak sanırım.

GÜNTEKiN ONAY: Önemli VE SOMUT BiR GELiŞME VAR

Galatasaray’da yükselen 2 öge öne çıkıyor. Birincisi özgüven, ikincisi ise fizik güç. Tüm bunlar seyirci takviyesiyle de birleşince birinci 45 dakika ortaya kuvvetli bir oyun çıktı. Ayrıyeten Marcao-Nelsson ikilisi de yanlışsız oynuyor. Tahminen çabucak hemen Torrent’in başındaki oyun hâlâ yok lakin önemli ve somut bir gelişme var.

UĞUR MELEKE: TEBRiKLERi HAK ETTi

Ben Barcelona maçındaki pragmatik oyun başarısı daha sonrası Domenec Torrent’in başının karışabileceğini düşünüyordum doğrusu. Zira UEFA Avrupa Ligi küme süreci ve Barcelona maçında Galatasaray topa az sahip olarak, hakikat durarak ve geçiş stratejisiyle âlâ sonuçlar alınca, Beşiktaş derbisinin planı da o denli olabilir mi diye geçirmiştim aklımdan. Ancak Torrent Beşiktaş karşısında son derece mert davrandı, baskıyla başladı, birinci devreyi kesintisiz presle oynadı ve istediğini elde ederek gitti soyunma odasına. Tebriği hak ediyor.

“BOL GOLLÜ GALiBiYETLER ALIP, REKORU RAHAT KIRAR”

4) Trabzon’un artık şampiyonluk için sırf 4 galibiyete muhtaçlığı var lakin 8 maç kazanırlarsa puan, 9 maç kazanırlarsa galibiyet rekorunu da kıra caklar. Sizce bu rekorları kırabilirler mi?

GÜNTEKiN ONAY: DAHA ÇOK GOL iZLEYECEĞiZ

Trabzonspor’un artık hayli daha rahat olduğunu ve üzerinde hiç baskı olmadan maksada ilerlediğini görüyoruz. Bundan daha sonra bu tip bol gollü galibiyetleri daha fazla goreceğiz. Bence rekoru da rahat bir biçimde kıracaklardır.

UĞUR MELEKE: KAHRAMANLARI ÇOK FAZLA

Birkaç hafta evvel sorsaydınız bu rekorlar kırılmaz diyebilirdim fakat şu anda Trabzonspor o denli bir rüzgar yakaladı ki, bir rehavet yaşamazlarsa kırabileceklerini de düşünüyorum artık. Dönemin oyuncusu mükafatını Uğurcan Çakır’a verseniz herkes alkışlar. Nwakaeme’ye verseniz kimse itiraz etmez. Edin Visca da hak etti diyebilirsiniz. Marek Hamsik de sakatlanana kadar hak etmişti. Cornelius ve Bakasetas da altın 11’e girerler. Bir ekipte bu kadar kahraman var ise her maç birisi çıkabiliyor sahneye.

MEHMET ARSLAN: REKORU aslına bakarsan KIRDI

Bu rekorlar eminim ki, ne Ahmet Ağaoğlu’nun ne de Abdullah Avcı’nın umurunda. Trabzonspor şampiyon olmak istiyor, rekor kırmak değil. bu biçimde bir rekor gelir mi? Bordo mavililerin son haftalardaki performansına bakarsanız bu mümkün. Lakin unutmayın ki, ilerle yen haftalarda grupların sıralama ve küme düşmeme mücadelesi daha da artacak. Rakiplerin göstereceği direnç Trabzonspor’un önündeki en büyük mahzur olur. 8 maç kazanmalarını ben epey muhtemel görmüyorum. Lakin bu grup Trabzonspor taraftarının gönlünde esasen rekorları kırdı. yıllar daha sonra ve rekor puan farkıyla gelen şampiyonluk.

“ÖNDER KARAVELi’NiN ÇOK ROMANTiK VE optimist OLMASI KUSURA YOL AÇIYOR”

5) Lider Karaveli derbiye Sivas ve Başakşehir maçlarındaki datalara güvenerek çıktı lakin 38’de Kenan ve Güven’i değiştirdi. Karaveli’nin bu iki atılımı sizce gerçek muydu?

GÜNTEKiN ONAY: EN GÜÇLÜ TAKIMLA ÇIKMADI

Başkan Karaveli fazlaca romantik ve optimist yaklaşıyor. Zorluk derecesi bu kadar yüksek ve sert bir maçta alana sürdüğü 11 Beşiktaş’ın en kuvvetli takımı değildi. Yaptığı değişikliklerle yanılgısını düzeltmeye çalışsa da geç kaldı. Müsabakayı tamamlayan 11 başlangıçta alana çıkmış olsa sonuç ve oyun daha farklı olurdu.

UĞUR MELEKE: EZBERE ATAK

Bence Başkan Karaveli biraz ezbere yaptı o atılımları. Evet, Kenan Karaman da fazlaca berbattı ki aslına bakarsanız bu bir haber kıymeti taşımıyor artık! Lakin Beşiktaş’ın birinci kısımdaki temel sorunu geriden çıkamamaktı. Çıkarken epey kolay top yitirmekti. Bu sıkıntıyı Josef-Rıdvan Yılmaz’ı sokarak çözeceklerini zannediyordum ki birinci vakit içinderda Batshuayi-Larin’i tercih ettiler. Beşiktaş’ın ligde son 11 maçta 9 kere savunma göbeğini değiştirmesi de bir öteki büyük yanılgı.

MEHMET ARSLAN: TEMEL SORUN SAVUNMADAYDI

Bu dönem golcülerden randıman alamıyor Beşiktaş. Ancak bu maç özelinde farkı yaratan golcülerin mahareti değil, savunmacıların başarısıydı. Marcao Nelsson ikilisi hem savunmada, tıpkı vakitte savunmadan orta alana geçerken Beşiktaş savunmasından fazlaca daha başarılıydı. Derbide farkı yaratan en kıymetli öge buydu. Uygun atak ettiği fazlaca müsabakada da savunma hatalarından puan kaybetti Beşiktaş. Skor 2-0’a gelince Başkan Karaveli, Larin ve Batshuayi’nin golcülüğüne ve şahsi maharetlerine güvendi. Ancak temel sorun savunmaydı Beşiktaş’ta.

“ARDA GÜLER’DE BiR EMRE VE TUGAY IŞILTISI VAR”

6) Türk futbolunun yeni yıldızı Arda Güler, Alanya’da da parmak ısırttı. Son 15 dakikada oyuna girip 1 gol-1 asist yapan Arda’nın daha fazla oynaması gerektiğini savunanlara katılıyor musunuz?

UĞUR MELEKE: SAKLANMAMALI

Tugay Kerimoğlu 17 yaşında oynadı. çok de olgun oynuyordu. Emre Belözoğlu 17 yaşında formayı aldı. tekrar da vermedi. Kimi futbolcular özeldir, kişilikleri, zekaları müsaittir erken sorumluluk almaya. Bu çocukta da bir Tugay, bir Emre ışıltısı var. İsmail Kartal onu saklamaktan bahsediyor lakin pek saklanacak üzere değil bence bu çocuk! Xavi, Gavi’yi saklıyor mu? Onu saklamayıp oynadığı oyundan keyif almaya çalışmak daha gerçek bence.

MEHMET ARSLAN: DAHA ÇOK iZLEMELiYiZ

Arda Güler’in gelişimi için daha fazla müddet almalı mı sorusunun yanıtını antrenörleri epeyce daha uygun biliyorlardır. Tahminen biraz daha güçlenmesi gerekiyor. Bunları bilemiyoruz. Fakat bildiğim bir şey var, ben Arda Güler’i daha hayli izlemek istiyorum. Onu alanda gördükçe, yeteneklerini izledikçe memnun oluyorum. Arda müddet aldıkça, bu oyuna inancımızı güçlendiriyor aslında. Kendimize olan itimadımızı artırıyor, “Yapabiliriz” hissimizi güçlendiriyor. 17 yaşında bir genç her hafta, gözlerimizin önünde başarıyor bunları. Soruya dönelim, epey mühlet almalı mı bilmiyorum ancak ben izlemek istiyorum Arda’yı. Daha da ileri gideyim mi? Mesut Özil mi, Arda Güler mi deseniz, şu anda düşünmeden Arda Güler derim.

GÜNTEKiN ONAY: FAZLA YÜK BiNDiRMEMELi

İsmail Kartal, Arda Güler’i optimum biçimde kullanıyor. Sırtına fazla yük bindirme den onu hem geliştiriyor tıpkı vakitte randıman alıyor. Arda Güler muhteşem bir yetenek lakin unutmayalım ki çabucak hemen 17 yaşında bir çocuk. Basamakları sağlam adımlarla yavaş yavaş çıkması en doğrusu.

Okumaya devam et...