“Annemin nazik gücü beni kurtardı.” Francesca’nın Hikayesi referansı Airc

Leila

Global Mod
Global Mod
27 yaşındaki Francesca, kemoterapinin en karanlık günleri filmini tekrar izlediğinde, kendisi için fırtınalı denizde bir çapa gibi olan şeyi düşünüyor: “Annemin nazik ama güçlü gücü”, bunu Adnkronos Salute’de tanımlıyor. Annesi Antonella’dan aldığı destek, onun sözlerinden böyle anlaşılıyor. Francesca Imberti ve Antonella Rottigni birlikte, 14 Mayıs Pazar günü İtalya meydanlarını renklendirecek olan Airc Kanser Araştırmaları Vakfı’nın girişimi Azalea della ricerca’nın tanıklıklarıdır. Misyon: Francesca’ya göre biraz “ikinci bir anne” gibi olan araştırmaya yeni bir hayat vermek, çünkü o hastalarla ilgilenir, hayatlarını iyileştirmeye çalışır, hastaların daha az hastalanmalarını ve terapilerden sonra kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlar. Kısacası, çok şey yapıyor. Ve bunu küçük hareketlerle ama muazzam bir potansiyelle verebilecek herkesin sürekli desteğine ihtiyacı var”.

Kampanya afişi için yüzünü ödünç veren Francesca, Anneler Günü için “güzel bir çiçek ve hediye” olan açelya karşılığında küçük bir meblağ bağışlamak gibi jestleri gözlemliyor. Fotoğrafında kahverengi bukleler onun kararlı ama tatlı bakışını çerçeveliyor. Berrak ve iri gözler, annesi Antonella’nın eşit derecede güzel olanlarına dikilmiş. Karşı karşıya, el ele tutuşurlar. Ve Francesca’nın düşünceleri, tüm bunların nasıl başladığına, Haziran 2021’de, 26 yaşındayken, Covid’in sert vurduğu ve İtalya’nın hala epidemiyolojik riske göre renkli bölgelere ayrıldığına geri dönüyor. Ve bir sabah şiddetli bir taşikardi ile uyanır. Acil serviste neden başlangıçta efüzyonlu pnömoni olarak tanımlanır. Ancak tedavilerden sonra durum düzelmez ve doktorlar ek kontroller ister.

“Başka bir şey daha olduğu ortaya çıktı – Francesca’yı hatırlıyor – Kanser kelimesini ilk kez bu noktada duydum ve doktorların endişeli bakışlarını görmeye başladım. her şeyi doğrulamak için biyopsi”. Teşhis: Hodgkin lenfoma. Francesca aslen Bergamo ilindendir, ancak birkaç yıldır Torino’da yaşamaktadır. Mamma Antonella, “maalesef Covid’de bakıcıların hastanenin içine alınması pek mümkün olmadı. Bu nedenle yolculuğumun ilk kısmı çok zordu” bile ona yakın olmak için ona katılıyor. İlk kemoterapi seansından sonra Francesca, ailesi ve eşiyle birlikte annesiyle birlikte Bergamo’ya taşınmasının kendisi için daha iyi olacağına karar verir.

“Yaptım – diye açıklıyor – hem bir anne bize başka hiç kimsenin yapamayacağı şekilde baktığı için, hem de benim içinde bulunduğum gibi bir bağışıklığın baskılandığı durumda, kendimi olabildiğince izole etmek daha güvenli olduğu için. Eşim çok insan gördüğü ve %100 kontrol edemediği bir iş yapıyor” riskleri yok. Sevdikleriyle, dostlarıyla, hayatla arasındaki tek köprünün tablet olduğu, dünyasından zorla uzaklaşıldığı o günlerde, her zaman olduğu gibi “Annem yanımda olmasaydı, başaramazdım derim her zaman. Bu yolculuktan birlikte çıktık. Ve bana bazı anlarda artık sahip olmadığım gücü verdi, çünkü kemoterapi sizi fiziksel ve duygusal olarak yoruyor, kanser haberleri sizi fiziksel ve duygusal olarak yoruyor”.

“O da acı çekiyor olsa da – Francesca devam ediyor – her zaman bana yakın oldu, teselli edilmem gerektiğinde beni teselli etti, tepki vermem gerektiğinde bana güç verdi. Bence, konu kanser olduğunda, aşk ve yakınlık Benim için sadece annem değil, eşim, tüm ailem, sevdiklerim de vardı. Ve sonra araştırma var. “İleriye doğru attığınız her küçük adım, hastalar için büyük bir hediyedir.” Francesca tedavisini bitirdi, 23 Aralık 2021’de Pet’in “tam remisyona girdiğini doğrulayan” sonucunu aldı.

Airc açelyalarının videosunda “Dans ettik, şarkı söyledik” diyor. “Güzel bir yılbaşı hediyesiydi -telefonda onaylıyor- Sonra oradan periyodik kontrollere başladım. Bu kontrollerde remisyon teyit edildi ve böyle devam edeceğine eminim. Yavaş yavaş hayatım olan şeyi geri alıyorum. İşe geri döndüm, spora, arkadaşlarla dışarı çıkmaya başladım. Yeni bir denge buluyorum. bir tür yeni hayatta.Başlangıçta her zaman biraz korku vardır, çünkü insan böyle gerçeküstü bir durumdan gelir ve bize eşlik eden belli bir zayıflık vardır. bir şey yapabilir ve henüz zamanı gelmediğinde”.

Kanser “sizden çok şey alıyor, ama aynı zamanda size, örneğin buna değmeyen şeyler için daha az endişelenmeyi de öğretebilir” diyor. geçtiğim gibi bir durum”. Francesca şu fikirle bir Instagram profili (Pillole di Fra) açtı: “Hasta olduğumda sık sık sonrasını düşünürdüm. Aklınıza gelen ilk şey şu: İyileşmek istiyorum. Bunu bana daha sonra gösterecek hikayeler bulmak için biraz mücadele ediyordum.”

Terapilerden sonra, remisyondan sonra ne olur? “Benimle aynı yolda olan insanlarla etkileşime girme fırsatını kaçırdığımı düşündüm. Bu yüzden bir gün kendi kendime dedim ki: belki bu yeni hayatta yürürken hikayemi paylaşmayı deneyebilirim. tavsiyede bulunabileceğim veya ilginizi çekebilecek bazı konulardan bahsedebileceğim bazı videolar yayınlayın”. İlklerinden sonra Francesca, “karşı karşıya kaldıkları şeyi paylaşacak birini isteyen” insanlardan geri bildirim almaya başlar. bu insanlar bana her gün yazıyor, kemoterapi seansının nasıl geçtiğini anlatıyorlar, sahip oldukları yan etkiler, endişeleri ve özlemleri hakkında konuşuyoruz, benden tavsiye istiyorlar, çok inandığım bir proje – o sona eriyor – ve bunu ileriye taşımayı önemsiyorum”.