Amsterdam belediye başkanından şok eden teklif: “Eczanelerde kokain satmak”

Leila

Global Mod
Global Mod
“Uyuşturucu kaçakçılığıyla ve bunun ekonomi ve güvenlik üzerindeki feci sonuçlarıyla mücadele etmenin tek yolu“Amsterdam'ın”eczanelerde kokain ve ecstasy satışıdır ya da tıbbi-sağlık kanalıyla”. Amsterdam Belediye Başkanı Femke Halsema'dan gelen şok teklif bu.

2018'den bu yana görevde olan 57 yaşındaki ilk vatandaş, bir röportaj sırasında, Amsterdam ve Hollanda'yı uluslararası bir kavşak olarak gören uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele sorununu çerçeveledi ve “sadece bir çözüm değil, daha pragmatik veya ekonomik bir çözümün” eksikliğinden şikayet etti. uyuşturucu konusunda ahlakçı”.

“Bazı uyuşturucuların tehlikeli olduğunu düşünüyorum ve aynı zamanda bunların kullanımını azaltmanın da akıllıca olduğunu düşünüyorum. Ancak şunu da belirtmeliyim ki, bunu yapma şeklimizin hiçbir faydası yok. Bunları düzenlemenin daha iyi yollarını düşünmeliyiz“.

Eczaneler: “Hollandalı belediye başkanının fikri orijinal ama yanlış”

“Amsterdam belediye başkanının eczanelerde ilaç satışına ilişkin teklifi” “en azından orijinal ama her şeyden önce yanlış”. Adnkronos'a Selam'ı şöyle söylüyor Roberto Tobia, ulusal Federfarma'nın sekreteri. “Ve Avrupa'dan gelen her şey doğru değil. Eczaneler başka şeyler de yapıyor; örneğin terapötik esrarla, çok ciddi patolojileri olan hastaların acılarını hafifletmek için ağrı terapileriyle ilgileniyorlar.”

Tobia şöyle açıklıyor: “Ağrı tedavisi için terapötik esrar işleyebilen yaklaşık yüz eczane var. Ancak son yıllarda dağıtım düzenlemeleri değişti. 2017'de bu sektörle uğraşan işletmeler, terapötik esrarı geri ödeme sistemi aracılığıyla yönetebildiler. NHS 2018'de mevzuat değişti ve Multipl Skleroz'dan omurilik yaralanmalarına kadar sadece bazı tedavi endikasyonları seçildi, ancak Tobia uyarıyor – konunun daha önce mevcut olmasıyla ilgili olarak talep her yıl askeri kimyasal olan 2.900 kilo civarındaydı. Konuya dönecek olursak, Floransa'daki fabrika da ithalatla ilgileniyor – devam ediyor – her yıl gelenlerle talepler arasında bir 'boşluk' kalıyor ve biz de Bakanlığın izni sayesinde yerine getirmeyi başardık. Kanada gibi başka ülkelere yönelen sağlık yeterli değil.”

XXIII Ulusal Yardım Günü 26 Mayıs'ta kutlanıyor, eczaneler “aktif olarak katılıyor ve bu boşluğu doldurmak için destek sağlamak ve terapötik esrara ihtiyaç duyan hastalara yardım etmek için işbirliği yapmak için üzerimize düşeni yapmaya hazırlar” diye bitiriyor Tobia.

Gatti: “Yeterince reklam var ama yaklaşım değişmeli”

Psikiyatri alanında uzman tıp uzmanı ve psikoterapist Riccardo Gatti, Adnkronos Salute'a şunları söylüyor: “Bugün, uyuşturucu kullanımına ilişkin geçmiş zamanlarda, şimdikinden farklı bir dünyada kabul edilmiş kurallarımız var.” “Ülkeler, belki de başlangıçta ulaşmak istedikleri etkiyi bile sağlayamayan önlemlerle karşı karşıya kalıyor, bu yüzden bir şekilde – biraz daha fazla, biraz daha az – bunları değiştirmeye çalışıyorlar. Ancak bana göre çoğu zaman aynı doğrultuda kalıyorlar. soyut düzeyde bir konuşma ya da sosyal ağ için iyi olabilecek ifadeler duyuyorum.”

Amsterdam belediye başkanının teklifiyle ilgili olarak “Bunun arkasında kesin bir düşünce olduğunu tahmin ediyorum, ancak bunu medya özetinden yorumlamanın zor olduğu açık. Şüpheci miyim? Evet, çünkü şu anda bu geçerli değil” henüz somut bir öneri değil, bir prensip beyanı gibi görünüyor”, diyor psikiyatri alanında tıp uzmanı ve psikoterapist Riccardo Gatti, Adnkronos Salute'a.

Yıllardır psikoaktif maddeler, bağımlılıklar ve tüketime yol açan dinamikler konusunda çalışan uzman, şu anda Lombardiya Bölgesi'nin bağımlılıklarla ilgili teknik tablosunu koordine ediyor. Ve kısa bir dünya turuyla mevcut durumu analiz ediyor: “ABD'de bazı eyaletler esrarı yasallaştırdı, bazıları ise çıkarmadı. Kanada'da birileri her şeyi suç olmaktan çıkardı, o zaman belki biraz geriye gidiyorlar. Almanya çok çabalıyor.” Esrarı yasallaştırma konusunda ihtiyatlı bir yol izleyen İspanya da benzer bir şey yapmıştı. Hollanda'da küçük miktarlarda esrar bulundurmaya hoşgörü gösteriliyor, ancak bunun hoşgörülüyor olması, deneyler yapıyor olsalar bile, bunun yasal olduğu anlamına gelmiyor. şu ana kadar yaptıklarımız ulaşmak istediğimiz hedefler açısından iyi mi değil mi diye merak ediyor. İlk sorun elbette hedeflerin ne olduğu: organize suçla mücadeleden madde kullananları korumaya kadar uzanıyor ama belki de kolay değil. her şeyi aynı anda başarmak” diye mantık yürütüyor.

Gatti, mercek altına alınan bu son teklifle ilgili olarak şöyle devam ediyor: “Ben somuta inerdim, çünkü o zaman bir prensibin hangi kurallarla gerçekleştirileceğine karar vermemiz gerekir. Eczaneye gidip bir kilo kokain alabilir miyim?” ? Bunu kim yapabilecek? Doktorlar, yapmaları gereken her şeyle birlikte, kokain vermeye başlamalılar mı? Ve yine, bu tedavi amaçlı bir şey mi?”. Amsterdam belediye başkanı uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele ve güvenlikten bahsediyor. “İtalyan uzman, jeopolitik senaryoların son yıllarda değiştiğine inanıyorum. Uyuşturucu sorunu da değişti: yeni maddeler ve sentetik olanlar da dahil olmak üzere yeni maddeler her zaman gelecektir. Bunları kullanılabilir hale getirdiğimizi söyleyen pozisyon” Bu nedenle, teknisyenlerin ve politikacıların, mümkün olan en laik şekilde, ulaşmak istedikleri hedefleri beyan ederek, şu anda var olan kurallar hakkında düşünmeye çalışmaları ve vatandaşların çıkarlarına uygun olanı görmeye çalışmaları gerekli olacaktır. türde değişiklikler mümkün olabilir, kesin gibi görünen ama aslında öyle olmayan ilke açıklamaları yapın”.

Halsema'nın açıklamalarının ardından Gatti'nin mantığı şöyle devam ediyor: “Bir tıbbi sağlık kanalından bahsediyoruz. Ancak sağlık sektörü bize bir çare, tedavi edici bir yol düşündürüyor. Sınırda zararın azaltılmasına yönelik bir gerekçeye varabiliriz – diyor Gatti: Bu nedenle, söz konusu teklif bağlamında, “doktorların bununla ne ilgisi olduğunu merak ediyorum. Ayrıca eczacının ne yapacağını da merak ediyorum. Amaç suç örgütlerini zora sokmaksa bunun iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Çünkü kokain eczanelerde satıldığı için narkotiklerin narkotik olmaktan çıkacağından şüpheliyim. Belki başka bir şey yapmaya, başka bir şeyi piyasaya sürmeye başlarlar. Yani mesele sandığınızdan daha karmaşık.”

Her zaman teklifin somut bir uygulaması hakkında düşünmek isteyen Gatti şöyle düşünüyor: “Ben bir doktorum, hastalarımdan biri yanıma geliyor ve bana şunu söylüyor: Her gün belli bir miktar kola tüketiyorum. Ne yapmalıyım? Anlatırım” Ona bunun sorun olmadığını ama dikkatli olmak gerektiğini ve iş burada bitiyor mu? Bir sağlık çalışanı olarak rolüm ne olmalı?”. Gatti'ye göre, “İsviçre'de eroinin kontrollü dağıtımıyla ilgili yapılan deney farklıdır: İnsanların başka şekilde tedavi edilemeyeceği bir durumda, hasarı biraz azaltmaya çalışıyoruz. Terapistlerin anlayışı Durumu daha fazla istikrara kavuşturmaya çalışmaktır, ancak İsviçre'nin seçtiği yöntem az sayıda insan için uygulanabilir, kesinlikle organize suçla mücadele değildir”.

“Uzman, biraz yorulduğumda ısrar ediyor, uyuşturucu sorunuyla ilgili olarak güçlü yasakçılardan güçlü yasallaştırma yanlılarına kadar uzanan karşıt görüşlerin olması beni pek ilgilendirmiyor. Hayatı boyunca uyuşturucu sorunu yaşayan insanlardan, 'göz kamaştırıcı' bir şekilde ortaya konan açıklamaları ve önerilenlerin nasıl uygulanacağını tartışan birkaç somut öneri görmekten yoruldum. Gördüğüm en somut şeyler şunlardı. aslında en çok esrarla ilgili, bazı eyaletlerde ve farklı bir şekilde ya da çok sınırlı deneylerin diğer tarafında, eğer bizim ülkemizde bile bir masanın etrafında dolaşıp düşünebilseydik, gerçekten isterdim. Bunun en azından Avrupa düzeyinde yapılması gereken bir sorun olduğunu akılda tutarak, bir an önce engelleri, idealleri bir kenara bırakıp hedeflerin ne olduğunu, nasıl olduğunu konuşmayı düşünmek istiyorum. bunların peşindeyiz ve sonuç olarak vatandaşların çıkarları doğrultusunda ne yapıyoruz. Bunu hâlâ göremiyorum.”