“Acil servisteki doktorların yüzde 70'i kadın, iş çok seviliyor ama NHS boğuluyor”

Leila

Global Mod
Global Mod
Tıbbi ve diğer her türlü yardımı sağlamak için gece gündüz daima açılan bir kapı: Bir İtalyan hastanesinin acil odası bir yanıtın bulunabileceği tek sığınaktır “Ve eğer iyi çalışırsa tüm hastane daha iyi çalışır, ancak bugün gelen taleplerin yarısı acil durumlarla ilgili değil, başka türde. Yine de geri adım atmıyoruz ve herkese yardım etmiyoruzBölge başkanı Marina Civita, cinsiyet şiddeti mağdurunun, psikiyatrik sorunları olan hassas yaşlı bir kişinin veya uyuşturucu bağımlısının 'hayatlarını kurtarmak zorunda olduğum için asla 'bu bizim sorumluluğumuz değil' demeyelim – Adnkronos'a Selam diyor bölge başkanı Simeu Piedmont ve acil servis müdürü – Ama yorulduk, sayımız az ve çalışmak zor. Böylece kamu sağlık hizmeti boğuluyor. Biz buna inanıyoruz ve bu işi seviyoruz ama gerçekten ciddi bir müdahaleye ihtiyaç var.. Piedmont'ta acil servislerde çalışan doktorların %70'i kadın ama hemşireleri de dahil edersek bu oran %90'a ulaşıyor. Bu, tüm ulusal bölgeye aktarabileceğimiz ve acil durum sisteminin kadınlar tarafından nasıl desteklendiğini vurgulayan bir gerçektir”.

İtalyan Acil Tıp Derneği'nin verileri (Simeu), “acil tıpta güçlü bir pembe kotanın varlığını gören” bir anketin parçası olduklarının altını çiziyor. Civita, “Covid tsunamisine direndik, ancak sözlü saldırı ve şiddete yenik düşüyoruz, bu artık günün gündemi” diyor Civita: Yoksulluğun ve sosyal kırılganlığın arttığını, yardımsız yalnız yaşlı insanların, psikiyatrik patolojilerin büyüdüğünü görüyoruz. Diğer sosyal ve sağlık hizmetlerine kıyasla vekaleten, ancak personel ve yatak olmadan. Piyemonte sağlık hizmetleri için veriler kötüleşiyor – diye uyarıyor – Simeu 2022'de %44 oranında doktor açığı tahmin etmişti, 2023'te ise %52'ye çıktık Ve açıkça kooperatiflere dış kaynak sağlıyorlar”.

Kadınlar, doktorlar, eşler ve anneler: Acil serviste çalışanların iş hayatı, aile hayatlarının üzerine bir heyelan gibi çöküyor. “14 kadın ve 5 erkekten oluşan bir çalışma grubunu yönetiyorum” diye açıklıyor Civita: “Bir kadın ve 3 çocuk annesi olarak doktorlarımın mesleki gelişimini çok önemsiyorum ama aynı zamanda onların anne, refakatçi ve arkadaş olarak ihtiyaçlarını da anlıyorum. eşler. Eğer çocuk hastaysa, yanında bir anne bulunmalıdır; Bir meslektaşı hamile kalırsa, acil serviste çalışamayacağını veya annelik değişimi olmayacağı için meslektaşlarının daha fazla çalışmak zorunda kalacağını bilerek kendini suçlu hissetmemelidir.. Bugün kadınlara yönelik hiçbir koruma yok ve annelik ilan ederken bile insan kendini suçlu hissediyor, bunu yapanları da tanıyorum. Hastanelerde anaokullarına veya daha düşük maaşlı sağlık personeli için indirimlere ihtiyacımız varken, bu suçlamaların sona ermesi gerektiği konusunda uyarıyor.”

Peki Sağlık Bakanı Schillaci ile konuşma şansınız olsaydı? “Acil servislerdeki organik bitkilerin yeniden değerlendirilmesini isterim – Civita yanıtlıyor – Sizden personel ile ilgilenmenizi rica ediyorum, orada çalışanlar gerçekten bunu tutkuyla ve özveriyle yapıyorlar.. Acil serviste çalışmak kolay değil ve başkaları için yaptıklarınıza inandığınız için orada kalıyorsunuz. Birçok meslektaşım gibi ben de bunun hâlâ dünyadaki en iyi iş olduğuna inanıyorum. Ancak her şeyden önce halk sağlığının hala değeri var.”

Yıllar geçtikçe “Birçok meslektaşımın acil hekimliği bıraktığını, başka bölümleri seçtiğini ya da daha az çalışıp çok kazandıkları kooperatiflerde çalışmaya gittiklerini gördüm. Ayrıca bu konuda bakanın daha fazlasını yapması gerekiyor: bizim için 'misyon'dan bahsetti. çalışıyoruz ve öyle, ama her birimizin bir ailesi, bir ipoteği, ödenecek faturaları var – diye ısrar ediyor müdür – Stresli çalışma ritimlerimiz var, pek çok doktor 'tükenmişlik' yaşıyor. Ancak doktorları ve hemşireleri işe alarak acil servisten 'kaçma' eğilimini tersine çevirebilseydik, daha iyi çalışabilir, araştırma yapabilir ve eğitim verebilirdik. Civita, “Bugün, personel sıkıntısının gerçekten de mümkün olan en kısa sürede çözülmesi gereken 'sorun' olduğu sonucuna varıyor”.