1 yılda felçten spora sağlık, fizyoterapi hikayeleri

Leila

Global Mod
Global Mod
Bazı ilaçlar ve bol miktarda fizyoterapiden oluşan bir rehabilitasyon programı sayesinde bir yılda felçten spora geçiş. Bu disipline adanan Dünya Günü arifesinde Pesaro’dan, Kos Grubu Villa Fastiggi rehabilitasyon merkezinde asistanlık yapan, altmış yaşındaki tutkulu amatör koşucu Giuseppe’nin “olağanüstü iyileşme” hikayesi geliyor.

Giuseppe oraya Eylül 2022’de geldi. Ayakta duramıyor veya yürüyemiyordu – bir not bunu yeniden ortaya koyuyor – kendi başına nefes alamıyordu ve nazogastrik tüple besleniyordu. Dört uzvunun da felç olduğu gevşek tetraparezi ile başvurdu. Bir elinde ve ayaklarında yalnızca bazı baş hareketlerini ve minimal hareket ipuçlarını korudu. Yatalak olduğundan kasları vücudunun her yerinde hacim ve güç kaybediyordu. Şiddetli solunum yetmezliği onu trakeostomi tüpüne ve oksijen tedavisiyle birlikte mekanik ventilasyona zorladı. Nadir, hızla gelişen bir akut inflamatuar demiyelinizan polinöropati olan Guillain-Barré sendromunun özellikle agresif bir formundan kaynaklanan kritik bir tablo, ancak klinik uygulamada hem çocuklukta hem de ileri yaşta ve her iki cinsiyette ortaya çıkabilen akut paraparezinin en sık görülen şeklidir. kadın cinsiyetinde hafif bir üstünlükle.

Vakaların yarısından fazlasında Guillain-Barré, solunum yolu veya mide-bağırsak enfeksiyonu veya aşılama sonrasında aniden ortaya çıkar. En yaygın formlarda, akut ve genel halsizlik birkaç ay içinde kendiliğinden düzelme eğilimindedir, ancak en şiddetli formlarda solunum, kardiyovasküler veya enfeksiyöz komplikasyonlar nedeniyle kalıcı etkilere veya ölüme yol açabilir. Villa Fastiggi’deki geriatrist Sara Loriga, “Bay Giuseppe ile birlikte pes etmeme kararı aldık” diyor. “Onu aldığımız andan itibaren, kişiye özel bir rehabilitasyon programı oluşturmak için derhal tüm rehabilitasyon grubuyla, fizyoterapistlerle, konuşma terapistleriyle, nöropsikologlarla birlikte çalıştık ve immünoglobulin farmakolojik tedavisini uzatma konusunda ısrar ettik. Her zaman sıkı bir şekilde kontrol altında tuttuk. Bu hastalarda prognozu kötüleştirme eğiliminde olan süper enfeksiyonları kontrol altına aldık, ancak her şeyden önce cesaretini ve iyileşme arzusunu destekledik. Hâlâ uyanıktı, bilişsel işlevleri sağlamdı ve bunu başarmak istediğini anlamamızı sağladı.” .

Villa Fastiggi’deki fizyoterapistler Giulia Baglioni ve Pamela Diotallevi, “6 aylık rehabilitasyon boyunca Bay Giuseppe, egzersizlerinde tutarlılık, güç ve zorluklara karşı gerçekten sıra dışı bir kararlılık gösterdi. Onun bu tutumu önemli bir rol oynadı.” Konsantrasyon, sabır ve öz disiplinden oluşan koşucu zihniyetini kesinlikle rehabilitasyonuna da uyguladı.”

Giuseppe, tüm beklentilere rağmen geçen Şubat ayında Pesaro tesisinden bu şekilde kendi ayakları üzerinde ayrıldı. Bugün birkaç kısa koşudan bahsediyor ancak rekabetçi faaliyetlere devam etmeye henüz hazır değil. Biraz daha hareket etmesini sağlayan bisikleti tercih etti.

“Her zaman aklı başında kaldım,” diyor, büyük bir acı hissettim ve geleceğim için büyük bir endişe hissettim. İki fizyoterapistim Pamela ve Giulia, onları iki küçük melek olarak hatırlıyorum: önce felçli olduğum için yataktaydım, sonra yavaş yavaş spor salonuna çıktım. , Yürürken egzersiz üzerine egzersiz yaptıklarını bildirdim: Çok zorlu bir yolculuk, neyse ki mutlu sonla bitiyor. Ancak çekmecemde hala bir hayalim var: Koşu yarışlarının heyecanını ve mutluluğunu yeniden deneyimlemek.”